Znajdujesz się tutaj: biznesturystyka.pl > Firma > Konto bankowe dla firmy

Ekonomia normatywna

Ekonomia normatywna zajmuje się wartościowaniem faktów opisywanych przez ekonomię pozytywną. Natomiast ekonomia pozytywna zajmuje się wyjaśnianiem zjawisk ekonomicznych, które opierają się na obiektywnej wiedzy rzeczywistej.
Zatem ekonomia normatywna opiera się między innymi na konceptach polityki społecznej, polityki gospodarczej, a także historii gospodarczej. Dzięki temu może formułować zalecenia odnoszące się do świadomego kształtowania rzeczywistości ekonomicznej. Jeśli chodzi o dokładne sformułowanie czym zajmuje się ekonomia normatywna, to są tutaj formułowane tezy, które oparte są na własnych systemach wartości badacza, gdzie naprawdę często przyjmują one formy zaleceń czy też nawet przekształcają się w odrębne szkoły ekonomiczne.
Ekonomia normatywna to nie jedyna nazwa tejże odnogi ekonomii, bowiem nazywana jest także ekonomią subiektywną. Wszystko na podstawie obserwacji rynku, a także zjawisk, które w nim zachodzą. Wówczas wyciągane są wnioski na przyszłość i wszyscy ludzie pracujący tam starają się przewidzieć również skutki obecnych działań gospodarczych. Dlatego jak w każdej dziedzinie, tak również tutaj ludzie mają dość ważne zadanie, aby jakoś zgrać naszą gospodarkę, tak aby wszystko było w porządku.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.