Znajdujesz się tutaj: biznesturystyka.pl > Ekonomia > Niskie ubezpieczenie samochodu

Finanse

Każdy z nas z cała pewnością zarządza finansami, nawet swoimi. Są one oczywiście mniejsze i większe. Wiadomo, że firmy będą miały naprawdę duże obroty, a na przykład gospodarstwa już mniejsze. Jednak mimo wszystko można uznać, że każdy z nas zajmuje się własnymi finansami, nawet jeśli oznaczają one jakieś małe oszczędności, czy kieszonkowe.
Finanse to przede wszystkim ogół procesów, które związane są z gromadzeniem, rozporządzaniem, a także wydawaniem pieniądza. Oczywiście można powiedzieć, że całe to gromadzenie pieniądza może występować pod postacią bezzwrotną, a także wrotną, na przykład pożyczka. Również wydawać pieniądze możemy w różny sposób. Bowiem możemy to robić w formie transferu, czyli za pomocą przelewu tak zwane pieniądze elektroniczne, a także pod postacią pieniędzy materialnych, którymi płacimy za wszystkie pożądane przez nas produkty oraz usługi. Finanse pełnią także określone funkcje takie jak: stymulacja (czyli hamowanie lub pobudzanie działalności gospodarczej), rozdzielcza – i tutaj dzieli się na: ostentacyjną (gdy przy zakupie danego produktu wypada on z rynku), transakcyjna (gdy jest przeprowadzany szereg transakcji), a także transferowa (wówczas gdy pieniądze przemieszcza się na rynku bez ruchu towarów oraz usług). I ostatnie dwie funkcje to kontrolna oraz fiskalna, czyli gdy gromadzone są fundusze za pomocą podatków, obligacji, przedsiębiorstw oraz banków.
Finanse również można odpowiednio podzielić. Wszystko odbywa się ze względu na kryterium przedmiotowe oraz podmiotowe. Bowiem wówczas pod względem przedmiotowym można je dzielić według strumieni. Mamy następujący podział: finanse publiczne, gospodarstw domowych, ubezpieczeń, przedsiębiorstw oraz banków.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.