Znajdujesz się tutaj: biznesturystyka.pl > Sprzedaż > Sprzedaż zagraniczna

Funkcje podatków

Jak wiadomo, każdy z nas musi płacić podatki. Jest to obowiązkowa opłata. Oczywiście każdy płaci trochę inny podatek oraz jego wysokość jest różna. Podatek również płacimy zawsze przy zakupie nawet produktów żywnościowych. Jednak czy ktoś kiedyś zastanawiał się nad tym jakie właściwie funkcje pełnią płacone przez nas podatki? Z pewnością nie, bowiem nikt sobie takimi rzeczami nie zaprząta głowy, jednak to warto wiedzieć.
Mianowicie podatki spełniają trzy takie główne funkcje. Po pierwsze jest to funkcja fiskalna, czyli podatki są głównym źródłem dochodów budżetu państwa i oczywiście gwarantują finansowanie wydatków publicznych. Jest to pierwotna i zdecydowanie najstarsza funkcja podatków. Druga funkcja to redystrybucja. Jest to instrument przesuwania dochodów pomiędzy grupami społecznymi, co czyni tę funkcję równie ważną. Trzecią ostatnią, taką główną funkcją jest stymulacja. Jest ona wykorzystywana przez państwo jako instrument oddziaływania na decyzje podmiotów gospodarczych w celu skorelowania ich z założeniami polityki gospodarczej i społecznej państwa.
Zatem jak widać podatki nie zostały wymyślone na próżno. Bowiem w państwie to właśnie dzięki podatkom remontowane są drogi czy też otwierane nowe inwestycje, jak na przykład szkoły publiczne.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.