Znajdujesz się tutaj: biznesturystyka.pl > Kredyt hipoteczny > Oferta kredytowa banków

Gospodarka planowa

Każdy z nas w dzisiejszym świecie z pewnością jest świadom tego, iż musi znać pewne pojęcia. Może i nie każdy wie o nich dużo, jednak zawsze gdzieś o nich słyszeliśmy. Takim pojęciem jest właśnie gospodarka. Każdy zapewne o niej słyszał, lecz już o różnych jej odnogach, niekoniecznie. Dlatego czas dowiedzieć się czegoś więcej o gospodarce planowej, inaczej gospodarce nakazowo-rozdzielczej. Jest to gospodarka, która opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które mają za zadanie określić te najważniejsze cele rozwoju państwa.
Jeśli chodzi o właśnie ten typ organizacji samej gospodarki, to jest on stosowany przede wszystkim w okresie wojny. Lecz nie tylko. Bowiem również używano go w większości państw o ustrojach socjalistycznych, a ich tworzenie, a także realizowanie było jednym z najważniejszych zadań kierownictwa partii. Tego typu gospodarka uchwalana jest tylko na pewien określony czas. Najczęściej podczas zjazdów partyjnych lub plenum. Jeśli chodzi o Polskę, to w czasach PRL powszechnie znane były plan trzyletni, a także plan sześcioletni. W gospodarce centralnej planowanej, to nie ludzie, lecz władze ustalają, co, jak oraz dla kogo ma być produkowane. Ustalane są również w ten sposób ceny wszystkich poszczególnych produktów.
Jeśli chodzi o cele tego właśnie typu gospodarki w państwach socjalistycznych to miał być sprawiedliwy podział dóbr, w nie zysk właścicieli kapitału jak w państwach kapitalistycznych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.