Znajdujesz się tutaj: biznesturystyka.pl > Karty zbliżeniowe > Porównanie lokat bankowych

Mikroekonomia a makroekonomia

Każdy z nas zapewne słyszał o czymś takim jak makroekonomia, czy też mikroekonomia. Jednak gdyby zrobić ankietę lub po prostu wyjść na ulicę i zapytać co właściwie oznaczają te dwa pojęcia, z całą pewnością odpowiedziałoby naprawdę niewiele osób. Bowiem większość z nas niestety nie zastanawia się nad znaczeniem tych słów, twierdząc, że i tak do niczego się one nie przydadzą. Zatem jeśli chodzi o makroekonomię oraz mikroekonomię, to różnią się one pod takimi dwoma głównymi względami.
Mianowicie mikroekonomia zajmuje się przede wszystkim rynkami, aniżeli tym dlaczego właściwie gospodarka jako całość z biegiem czasu się rozwija no i oczywiście podlega różnego rodzaju wahaniom. Natomiast makroekonomia zajmuje się właśnie procesem, podczas którego ustala zmienne, które poprzez mikroekonomię traktowane są jako dane zmienne. Obejmują one dochód narodowy, poziom cen, a także stopy procentowe. Wszystko po to, aby wyjaśnić wzrost, a także wahania rynkowe makroekonomia wykorzystuje przede wszystkim podstawowe idee mikroekonomii. Musi zatem obserwować wszelkie zachowania konsumentów oraz przedsiębiorstw, organizacji, a także rynków pracy i przemysłu oraz funkcjonowanie rynków finansowych czy też zmian, które wprowadzone są przez rząd.
Zatem jak widać pomimo tego że makroekonomia i mikroekonomia są podobne zarówno z nazwy jak i jej wykorzystywania po części, to mimo wszystko się różnią. Makroekonomii bowiem nie byłoby bez mikroekonomii, a z kolei mikroekonomia nie sprawdzałaby się tak dobrze bez makroekonomii. Dlatego można powiedzieć, że obie te dziedziny, doskonale się uzupełniają.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.