Znajdujesz się tutaj: biznesturystyka.pl > Kredyty > Co to jest kredyt gotówkowy?

Podatek majątkowy

Jeżeli ktoś już posiada swój własny dom, to z całą pewnością wie, że kiedyś być może będzie musiał płacić podatek majątkowy. Oczywiście ten podatek jest związany właśnie z prawami własności. I jeśli chodzi o ten rodzaj podatku, to można go podzielić aż na cztery grupy.
Po pierwsze podatek do posiadania majątku. Wszystko zależy od tego jaki system podatkowy obowiązuje. Bowiem mogą to być podatki od całkowitej wartości majątku, który należy do danego podmiotu gospodarczego. Tutaj mamy na myśli majątek ruchomy oraz nieruchomy, gotówkę, a także wkłady bankowe i tym podobne. Trzeba brać również pod uwagę tylko część od określonych jego składników. Jeśli chodzi o nasz kraj, to najważniejszymi podatkami w tej grupie są: podatek rolny, podatek od nieruchomości, a także podatek od środków transportu.
Drugą z kolei grupą w tej dziecinie są podatki od przyrostu majątku. Przedmiotem opodatkowania jest tutaj nabycie rzeczy lub praw majątkowych w drodze kupna, darowizny oraz spadek. Jeśli chodzi właśnie o tę grupę, to zalicza się tutaj również podatek od spadków oraz darowizn, a także opłatę skarbową.
Trzecią grupę stanowią podatki od wzrostu wartości posiadanego majątku. Płaci się go wówczas gdy nastąpił wzrost z przyczyn niezależnych od właściciela. Jako przykład można tutaj podać na przykład opłatę adjacencką, która płacona jest przez właścicieli nieruchomości z tytułu ich wartości wskutek np. finansowanego przez władze lokalne uzbrojenia terenu, czy też zmiany plany zagospodarowania przestrzennego i wiele innych.
Czwartą i ostatnią grupą w tej kategorii są podatki od transformacji substancji majątkowej. Chodzi tutaj o podatki, ketów płacone są w przypadku sprzedaży lub zamiany rzeczy lub też praw majątkowych na rzecz sprzedaży lub zmiany rzeczy, czy też praw majątkowych na inne rzeczy lub prawa majątkowe. W Polsce spotykamy je pod postacią opłaty skarbowej.
Bardzo często ludzie dziwią się za co muszą właściwie płacić. Wystarczy tylko poczytać i znaleźć odpowiednią grupę do której się należy, a dalej już bardzo prosto można dowiedzieć się za co właściwie płacimy podatki.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.