Znajdujesz się tutaj: biznesturystyka.pl > Dostępne kredyty > Kredyt studencki

Podatki bezpośrednie i pośrednie

Każdy wie, że podatki trzeba płacić od zawsze. Jedni płacą większy podatek drudzy mniejszy. Jednak nie każdy wie, że podatki można również podzielić na grupy. Jedną z nich są podatki pośrednie oraz bezpośrednie.
Zacznijmy od podatków bezpośrednich. Jest to typ podatków, których taką zasadniczą cechą w intencji ustawodawcy jest przede wszystkim jedność podmiotu opłacającego ten właśnie podatek. Dodatkowo również ponoszącego jego faktyczny ciężar ekonomiczny. Jeśli chodzi o praktykę, to właśnie w praktyce gospodarczej zdarza się czasem tak, iż podatek jest nałożony na określony podmiot gospodarczy i właśnie on jest przerzucany – niestety wbrew intencji prawa – na zupełnie inny podmiot. Wszystko za sprawą wliczenia go w ceny towaru. Do podatków bezpośrednich zalicza się przede wszystkim podatki dochodowe oraz majątkowe. Zatem jak widać grupa ta z pewnością jest dość szeroka.
Z kolei podatki pośrednie są typem podatków, których konstrukcja rozdziela podmiot gospodarczy zobowiązany do ich naliczenia i zapłacenia od podmiotu, który ponosi ich faktyczny ciężar ekonomiczny. Jest to przede wszystkim związane z założonym przez ustawodawcę zjawiskiem doliczania podatków pośrednich przez sprzedawcę do centy produktu. W ten właśnie sposób jest on jawny bądź też ukryty. W rezultacie czego faktycznie ich ciężar ponosi nabywca, czyli każdy z nas. Tutaj właśnie do podatków pośrednich zalicza się wszystkie podatki od obrotu oraz konsumpcji, czyli tutaj również siedzi nasz magiczny podatek VAT, który na chwilę obecną stan owi prawie 1/4 ceny każdego towaru. Zatem jak widać każdy z nas ponosi koszty zarówno podatku bezpośredniego, który jest odciągany od naszych dochodów, jak również pośredni, który płacimy za wszelkiego rodzaju towary oraz usługi takie jak chociażby produkty żywnościowe.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.